Βόλος 2024: Οι αριθμοί, τα ρεκόρ και οι όμορφες αναμνήσεις στο Stoiximan Πανελλήνιο Πρωτάθλημα

Το Stoiximan Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Ανδρών και Γυναικών αποτελεί ήδη ιστορία, έχοντας αφήσει μοναδικές αναμνήσεις σε όσους το είδαν από κοντά και φυσικά στους αθλητές και τις αθλήτριες που τις δημιούργησαν.

Ο Εμμανουήλ Καραλής με την εκπρόσωπο του ΣΕΓΑΣ στην ΕΟΕ, Τασούλα Κελεσίδου και την παλιά δισκοβόλο, Γεωργία Γιαννακίδου (ΑΝΤΩΝΗΣ ΝΙΚΟΛΟΠΟΥΛΟΣ / EUROKINISSI)

Το διήμερο της δράσης στο Πανθεσσαλικό στάδιο ήταν έντονο, καθώς οι αθλητές και αθλήτριες μας κατάφερνα να πετύχουν πολύ καλά αποτελέσματα. Ποιοι ήταν όμως εκείνοι που έφυγαν από το Βόλο με…βαρύτερες αποσκευές;

Η Πολυνίκη Εμμανουηλίδου (ΑΣΣ Αλέξανδρος Μακεδονίας) ολοκλήρωσε την παρουσία της με τρία μετάλλια, αφού έκανε το νταμπλ σε 100 μ. και 200 μ. και ήταν δεύτερη στη σκυτάλη 4Χ400 μ. του συλλόγου της. Η νεαρή σπρίντερ πέτυχε το μόνο νταμπλ σε ατομικό αγώνισμα.

Τρία μετάλλια κατέκτησε και η συναθλήτρια της στον ΑΣΣ Αλέξανδρο Μακεδονίας, Λάουρα Ζενέγια, που ήταν πρώτη στα 400 μ. εμπ., δεύτερη στα 400 μ και τη σκυτάλη 4Χ400 μέτρα. Η Ζενέγια ήταν η αθλήτρια που πέτυχε το μοναδικό πανελλήνιο ρεκόρ Γυναικών και μάλιστα στην κατηγορία Κ23. Η νεαρή διένυσε την απόσταση σε 57.08 και έγινε η πέμπτη Ελληνίδα όλων των εποχών στο αγώνισμα.

Εμμανουηλίδου, Ελιμπιώνα Ζενέγια, Λάουρα Ζενέγια και Ολυμπία Καραγιάννη (ΑΝΤΩΝΗΣ ΝΙΚΟΛΟΠΟΥΛΟΣ / EUROKINISSI)

Ο Εμμανουήλ Καραλής σημείωσε το μοναδικό πανελλήνιο ρεκόρ στην κατηγορία Α/Γ με το 5,93 μ. στο επί κοντώ. Ο αθλητής βελτίωσε το δικό του ρεκόρ (είχε 5,92 μ.), το ρεκόρ αγώνων του Κώστα Φιλιππίδη (5,82 μ.) κι έγινε ο έκτος άλτης φέτος στον κόσμο. Μάλιστα αναδείχθηκε και κορυφαίος αθλητής του διημέρου, με βάση την επίδοση του.

Στο ίδιο αγώνισμα ο Γιάννης Ρίζος (ΑΣ Άρης) πέτυχε 5,62 μ. ξεπέρασε τον εαυτό του και έγινε το Νο3 στη λίστα όλων των εποχών στη χώρα μας στον ανοιχτό, μαζί με δύο ακόμη Θεσσαλονικείς τους Μάριο Ευαγγέλου (5,62 μ. το 2004) και Δημήτρη Πατσουκάκη (5,62 μ. το 2014), που επίσης έχουν την ίδια επίδοση.

Ο εντυπωσιακός Μίλτος Τεντόγλου (ΜΙΚΑΕΛΑ ΤΖΟΡΜΠΑΤΖΟΓΛΟΥ / EUROKINISSI)

Ο ανυπέρβλητος Μίλτος Τεντόγλου έκανε επτά τις νίκες του σε Πανελλήνιο Πρωτάθλημα με άλμα στα 8,42 μ. δείγμα της εξαιρετικής του κατάστασης. Ο αθλητής επέλεξε να κάνει τρία άλματα, προκειμένου να μη πιεστεί ενόψει του μεγάλου ραντεβού της χρονιάς, των Ολυμπιακών Αγώνων.

Ιδιαίτερης σημασίας ήταν η νίκη του Κώστα Δουβαλίδη (ΓΣ Ελευθέριος Βενιζέλος) στα 110 μ. εμπ., καθώς έπιασε στην κορυφή των νικητών τους Αλέξανδρο Παπαδημητρίου και Περικλή Ιακωβάκη, με 16 νίκες. Ο Δουβαλίδης έφυγε από το Βόλο με δύο χρυσά μετάλλια, καθώς ήταν μέλος της ομάδας 4Χ100 μ. του ΓΣ Ελευθέριος Βενιζέλος, που κέρδισε το χρυσό μετάλλιο στο αγώνισμα.

Δύο χρυσά μετάλλια κατέκτησε στη διοργάνωση η Γεωργία Δεσπολλάρη σε 800 μ. και 4Χ400 μ. με τα χρώματα του Παναθηναϊκού, όπως και η Ανθή Κυριακοπούλου που ήταν μέλος της ίδιας ομάδας και πρώτη στα 1.500 μ. και τρίτη στα 800 μέτρα.

Δεσπολλάρη, Γναφάκη, Κυριακοπούλου και Αναστασίου (ΑΝΤΩΝΗΣ ΝΙΚΟΛΟΠΟΥΛΟΣ / EUROKINISSI)

Η Άρτεμις Αναστασίου κέρδισε το χρυσό στα 4Χ400 μ. με την ομάδα του ΠΑΟ κάνοντας μάλιστα πολύ καλή κούρσα και επιπλέον ήταν δεύτερη στα 200 μ. και τρίτη στα 100 μέτρα ολοκληρώνοντας έτσι το διήμερο με τρία μετάλλια. Οι Αναστασίου, Λάουρα Ζενέγια, Εμμανουηλίδου και Κυριακοπούλου ήταν οι μόνες αθλήτριες που έφυγαν από το Βόλο με τρία μετάλλια στις αποσκευές τους.

Από τις καλύτερες παρουσίες του φετινού Πανελληνίου Πρωταθλήματος ήταν ο Δημήτρης Παυλίδης, νικητής στη δισκοβολία με 61,59 μ. και πλέον νέος κάτοχος του ρεκόρ διοργάνωσης στο αγώνισμα.

Ο Δημήτρης Παυλίδης (ΑΝΤΩΝΗΣ ΝΙΚΟΛΟΠΟΥΛΟΣ / EUROKINISSI)

Στις 12 νίκες σε Πανελλήνιο Πρωτάθλημα έφτασε ο Δημήτρης Τσιάμης (ΟΣΦΠ) στο τριπλούν, στις 13 η Χρυσούλα Αναγνωστοπούλου (ΓΣ Ηλιούπολης) στη δισκοβολία και στις 10 η Ελισάβετ Πεσιρίδου (ΓΣ Ηλιούπολης) στα 100 μ. εμπόδια.

Δύο μετάλλια σε ατομικά αγωνίσματα κατέκτησε ο Νικόλας Παναγιωτόπουλος (Άθλος Κερατσινίου) νικητής στα 100 μ. και δεύτερος στα 200 μέτρα, ο Σωτήρης Γκαραγκάνης (ΟΦΚΑ Οδυσσέας), που ήταν δεύτερος στα 100 μ. και πρώτος στα 200 μέτρα, αλλά και ο Πέτρος Παπαϊωάννου (Παναξιακός ΑΟ), νικητής στα 1.500 μ. και δεύτερος στα 800 μέτρα.

Ο τελικός στη σφυροβολία των Ανδρών με τους εννέα αθλητές πάνω από τα 70,00 μ., τον Χρήστο Φραντζεσκάκη (ΓΣ Ελευθέριος Βενιζέλος) νικητή με 76,86 μ. και τον Μιχάλη Αναστασάκη (ΓΣ Ελευθέριος Βενιζέλος) να ακολουθεί με 75,13 μ., η εμφάνιση της Σταματίας Σκαρβέλη (ΓΣ Ελευθέριος Βενιζέλος 70,92 μ.) στο αντίστοιχο αγώνισμα των γυναικών, ο τελικός στο επί κοντώ των γυναικών με τις Κατερίνα Σεφανίδη (ΑΟ Φιλοθέης 4,55 μ.) και Αριάδνη Αδαμοπούλου (ΑΟ Φιλοθέης 4,45 μ.) και η παρουσία της Αναστασίας Μαρινάκου (ΠΑΟ 15.45.44) στα 5.000 μ. ήταν επίσης από τις στιγμές που κέρδισαν το ενδιαφέρον του κοινού στο φετινό Stoiximan Πανελλήνιο Πρωτάθλημα.