90 χρόνια Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα: Η κυριαρχία των Στεφανίδη και Τεντόγλου και η άνοδος του ελληνικού στίβου (2016-2022)

Ο ελληνικός στίβος είναι σε διαρκή άνοδο. Η Κατερίνα Στεφανίδη έχει ήδη δείξει πως δικαίως χαρακτηρίστηκε κάποτε ως αθλήτρια-φαινόμενο, καθώς η μία επιτυχία διαδέχεται την άλλη.

2016 Άμστερνταμ (6-10/7)

Ελληνικές συμμετοχές: 35 (15 άνδρες, 18 γυναίκες)

Μετάλλια: (1-0-1)

Η Βούλα Παπαχρήστου τρίτη στο Άμστερνταμ (EUROKINISSI)

Το 2016 είναι μια από τις πιο πετυχημένες χρονιές στην καριέρα της Κατερίνας Στεφανίδη με χάλκινο μετάλλιο στο Παγκόσμιο κλειστού, χρυσό στο Ευρωπαϊκό ανοιχτού και χρυσό στους Ολυμπιακούς του Ρίο. Στο Άμστερνταμ ξεπέρασε τα 4,81 μ. και έφτασε στην πρώτη θέση σε έναν αγώνα όπου υπήρχε και δεύτερη ελληνική συμμετοχή.

Η Νικόλ Κυριακοπούλου, ένα χρόνο μετά το χάλκινο μετάλλιο στο Πεκίνο, έφτασε στην 4η θέση στο Άμστερνταμ με 4,55 μέτρα. Πολύ σπουδαία διάκριση πέτυχε και ο Μιχάλης Αναστασάκης, που ήταν τέταρτος 75,89 μέτρα.

Το 2016 διακρίνεται ιδιαίτερα και η Βούλα Παπαχρήστου, που φτάνει στην κατάκτηση του χάλκινου μεταλλίου στο τριπλούν με 14,47 μέτρα, λίγους μήνες από την κατάκτηση του ίδιου χρώματος μεταλλίου στο παγκόσμιο κλειστού.

Μία από τις καλύτερες σεζόν της καριέρας της έκανε το 2016 η Ελισάβετ Πεσιρίδου. Η αθλήτρια από την Κατερίνη ήταν 6η στον τελικό των ψηλών εμποδίων με 13.05. Η 24χρονη – τότε αθλήτρια – ταξίδεψε στο Άμστερνταμ με 12.93 και έτρεξε δύο φορές κάτω από τα 13.00 (12.95/12.98).Ο Κώστας Μπανιώτης, έχοντας περάσει στη διάρκεια της χρονιάς τα 2,30 μ., έφτασε στην έκτη θέση στον τελικό του ύψους με άλμα στα 2,24 μ. σε έναν τελικό, που ήταν σε μέτρα του.

Στην έκτη θέση του ημιμαραθωνίου τερμάτισε η Ουρανία Ρέμπουλη με 1.11.52 και πέτυχε την κορυφαία επίδοση όλων των εποχών στην Ελλάδα. Ο Λυκούργος Τσάκωνας έκανε πολύ καλή παρουσία και έτρεξε τα 200 μ. σε 20.48 (-1,1), επίδοσ, όμως, που δεν στάθηκε ικανή να τον βάλει στον τελικό. O Κώστας Φιλιππίδης έδωσε το «παρών» σε έναν ακόμη τελικό καταλαμβάνοντας την έβδομη θέση με 5,30 μέτρα. Η Σοφία Υφαντίδου κατέγραψε στο Άμστερνταμ την καλύτερη παρουσία Ελληνίδας στο έπταθλο, αφού ήταν 8η με 6.025 βαθμούς.

Στους τελικούς των αγωνισμάτων τους μετείχαν ακόμη: 9η Χρυσούλα Αναγνωστοπούλου (Δισκοβολία) 59,13 μ. (προκρ.)/59,13 μ. (τελ.), 11ος Νίκος Σκαρβέλης (Σφαιροβολία) 19,55 μ./20,11 μ., 12ος Γιάννης Κυριαζής (ακοντισμός) 75,57 μ./81,92 μ., 11η Αλεξία Παππά (10.000 μ.) 32.27.80, 11η Αλεξία Παππά (5.000 μ.) 15.56.75. Στον ημιτελικό των 200 μ. η Μαρία Μπελιμπασάκη ήταν 9η με 23.16, ενώ η ομάδα 4Χ400 μ. των γυναικών έφτασε στη 10η θέση με 3.31.66 (Κατερίνα Δαλάκα, Άννα Βασιλείου, Δέσποινα Μουρτά, Ειρήνη Βασιλείου).

Η Ολλανδία διοργάνωσε για πρώτη – και μοναδική μέχρι σήμερα – φορά το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα, στο οποίο μετείχαν 1.338 αθλητές και αθλήτριες από 51 χώρες.

2018 Βερολίνο (6-12/8)
Ελληνικές συμμετοχές: 35 (15 άνδρες, 20 γυναίκες)
Μετάλλια: 6 (3-2-1)

Ο Μίλτος Τεντόγλου χαιρετάει την Χάικε Ντρέσλερ μετά τη νίκη του στο Βερολίνο ( EUROKINISSI)

Φοβερές στιγμές χάρισε ο ελληνικός στίβος στη διοργάνωση του 2018 στο Βερολίνο με τον Μίλτο Τεντόγλου να αποτελεί ήδη το νέο μεγάλο όνομα του ελληνικού αθλητισμού. Μόλις στα 20 του χρόνια – ο μικρότερος Έλληνας που κατακτά χρυσό – και έχοντας νωρίτερα κερδίσει στο Ευρωπαϊκό κλειστού, κατάφερε στο Βερολίνο να φτάσει στην κορυφή της Ευρώπης με το άλμα του στα 8,25 μέτρα. Το 2018 ήταν η απαρχή μιας ξέφρενης πορείας και καριέρας για τον σπουδαίο άλτη.

Το επί κοντώ γυναικών ήταν το αγώνισμα με το μεγαλύτερο ελληνικό ενδιαφέρον, με δύο αθλήτριες στον τελικό. Η Κατερίνα Στεφανίδη υπερασπίστηκε τον τίτλο της με άλμα στα 4,85 μ. και έγινε η νέα κάτοχος του ρεκόρ διοργάνωσης.

Στον ίδιο τελικό, η Νικόλ Κυριακοπούλου απέδειξε πως με δουλειά και επιμονή μπορείς να καταφέρεις τα πάντα. Κι εκείνη κατάφερε να επιστρέψει στο βάθρο των νικητριών μετά τη γέννα της κόρης της, αλλά και ξεπερνώντας αρκετά προβλήματα τραυματισμών που είχαν προηγηθεί. Η αθλήτρια κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο με 4,80 μέτρα, σε ένα μοναδικό 1-2 για την Ελλάδα.

Η Βούλα Παπαχρήστου κατάφερε το 2018 να ορθοποδήσει και να διακριθεί σε μια σεζόν που είχε σοβαρό πρόβλημα τραυματισμού. Κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στο τριπλούν με 14,60 μ. με ισοφάριση της δικής της κορυφαίας επίδοσης στη διοργάνωση.

Τα 400 μ. είναι ένα από τα δυσκολότερα αγωνίσματα στο στίβο και η διάκριση σε αυτό αποτελεί μεγάλο κατόρθωμα. Η Μαρία Μπελιμπασάκη επέστρεψε στο αγώνισμα από το οποίο ξεκίνησε και έκανε επανεκκίνηση στην σπουδαία καριέρα της με το πρώτο της μετάλλιο σε μεγάλη διοργάνωση. Στα 27 της χρόνια διένυσε την απόσταση σε 50.45 και πήρε τη δεύτερη θέση με πανελλήνιο ρεκόρ, το μοναδικό από μέλος της ομάδας μας στη διοργάνωση.

Ιστορικό μετάλλιο κατέκτησε στο Βερολίνο ο Δημήτρης Τσιάμη στο τριπλούν, το πρώτο τη χώρας στο αγώνισμα. Το μετάλλιο του Τσιάμη ήταν το πιο ανέλπιστο, όμως, ήταν κάτι που δικαιούνταν ο πρωταθλητής μας, που βρίσκεται στο προσκήνιο για δύο δεκαετίες. Ο Τσιάμης ήταν τρίτος με 16,78 μέτρα.

Δώδεκα αθλητές και αθλήτριες προκρίθηκαν τους τελικούς των αγωνισμάτων τους. Ο έμπειρος Κώστας Φιλιππίδης πραγματοποίησε την καλύτερη παρουσία του στο θεσμό, αφού ήταν έκτος στον καλύτερο τελικό όλων των εποχών στην ιστορία του αγωνίσματος. Ο πρωταθλητής μας ξεπέρασε τα 5,75 μ. και πέτυχε ρεκόρ για εκείνη το χρονιά.

Στους τελικούς των αγωνισμάτων τους μετείχαν ακόμη: 9ος 73,33 μ./75,61 μ. Σφυροβολία Μιχάλης Αναστασάκης, 10ος 2,19 μ./2,21 μ. ύψος Κώστας Μπανιώτης, 11ος 20,11 μ./20,24 μ. σφαιροβολία Νικόλας Σκαρβέλης, 10η 57,34 μ. δισκοβολία Χρυσούλα Αναγνωστοπούλου, 13η 1.32.16 20 χλμ. βάδην Αντιγόνη Ντρισμπιώτη, 15ος 1.22.51 20 χλμ. βάδην Αλέξανδρος Παπαμιχαήλ, – ακυρ./4,45 μ. επί κοντώ Ελένη Πόλακ.

Στους αγώνες μετείχαν 1.445 αθλητές και αθλήτριες από 50 χώρες.

2022 Μόναχο (15-21/8)

Ελληνική Συμμετοχή: 33 (13 άνδρες, 20 γυναίκες)

Μετάλλια: 6 (4-1-0)

Το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα του 2020… παρασύρθηκε από τα ορμητικά νερά της πανδημίας του Covid-19. Οι προσπάθειες που έγιναν να γίνουν οι αγώνες του Παρισιού δεν είχαν αποτέλεσμα κι έτσι η διοργάνωση ακυρώθηκε. Η πανδημία μετέφερε τους Ολυμπιακούς Αγώνες το 2021 και κάπως έτσι από το 2018 οι Ευρωπαίοι βρέθηκαν ξανά όλοι μαζί σε διοργάνωση της ηπείρου μας το 2022 στο Μόναχο.
Εκεί η ομάδα μας κατέγραψε την καλύτερη παρουσία της μετά το 2002 κατακτώντας πέντε μετάλλια, δύο χρυσά με την Αντιγόνη Ντρισμπιώτη, ένα με τον Μίλτο Τεντόγλου, ένα με την Ελίνα Τζένγκο κι ένα ασημένιο με την Κατερίνα Στεφανίδη.

Η Αντιγόνη Ντρισμπιώτη πανηγυρίζει τη νίκη της στα 20χ λμ. βάδην / 6η ΜΕΡΑ (ΜΑΡΙΛΙΑ ΒΑΣΙΛΑΚΟΠΟΥΛΟΥ / EUROKINISSI)

Παράλληλα είχε τέσσερις ακόμη αθλητές και αθλήτριες που προκρίθηκαν στους τελικούς των αγωνισμάτων τους, καθώς και 11 παρουσίες στην πρώτη 12άδα. Τα περισσότερα από τα μέλη της αποστολής μας κατάφεραν να κινηθούν είτε κοντά στα ρεκόρ τους για εκείνη τη χρονιά είτε να τα ξεπεράσουν, που είναι πάντα το ζητούμενο σε αυτές τις διοργανώσεις. Η Ελλάδα κατέλαβε την τέταρτη θέση στον πίνακα των μεταλλίων έδειξε εξαιρετική εικόνα και άφησες πολλές υποσχέσεις για το μέλλον.

Ασύλληπτη, μοναδική, εξαιρετική Αντιγόνη Ντρισμπιώτη. Ήταν το φαβορί στα 35 χλμ. και το επιβεβαίωσε με εμφατικό τρόπο φτάνοντας εύκολα πρώτη στη γραμμή τερματισμού με 2.47.00 με τον ήλιο να καίει. Λίγα 24ωρα αργότερα, έκανε τη μεγάλη ανατροπή και κατέκτησε το χρυσό και στα 20 χλμ. βάδην (1.29.03) – αυτή τη φορά με βροχή -, στο μοναδικό νταμπλ στην ιστορία του ελληνικού στίβου σε μεγάλη διοργάνωση. Οι εμφανίσεις της στο Μόναχο έγραψαν ιστορία και άφησαν υποσχέσεις για την επόμενη διετία.

Ο Μίλτος Τεντόγλου ήταν δίχως αμφιβολία ένα από πρόσωπα της διοργάνωσης. Ο μακράν κορυφαίος Ευρωπαίος άλτης του μήκους, και όπως αποδείχθηκε στο Μόναχο και ο καλύτερος στον κόσμο, κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο με 8,52 μ., που ήταν νέο ρεκόρ αγώνων, κορυφαία επίδοση στον κόσμο κι ένα ακόμη δείγμα της φοβερής του κατάστασης. Επίσης, υπερασπίστηκε το χρυσό μετάλλιο που κατέκτησε πριν τέσσερα χρόνια στο Βερολίνο, στη διοργάνωση που σηματοδότησε την έναρξη μιας σπουδαίας καριέρας.

Η Ελίνα Τζένγκο μετά το Παγκλόσμιο του Όρεγκον, κατάφερε να βρει τον εαυτό της και να περιορίσει την πίεση που αισθανόταν. Στο Μόναχο ήταν εξαιρετική, καθώς κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στον ακοντισμό με 65,81 μ. , επίδοση που ήταν νέο ατομικό – και πανελλήνιο ρεκόρ Κ23.

Η Κατερίνα Στεφανίδη ήταν «ασημένια» στο επί κοντώ με 4,75 μ. και κατέκτησε το 11ο μετάλλιό της σε μεγάλη διοργάνωση, ενώ έφτασε τα τέσσερα σε Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα.

Ο Χρήστος Φραντζεσκάκης, μετά την ένατη θέση στο Όρεγκον, πήρε την έκτη στο Μόναχο, με 78,20 μ., νέο ατομικό και πανελλήνιο ρεκόρ Ανδρών Κ23.

Παρότι από τους πόνους στο γόνατο δεν μπόρεσε να κάνει ούτε δοκιμαστικά, η Τατιάνα Γκούσιν έφτασε στην ένατη θέση στον τελικό του ύψους, στο ντεμπούτο της στη διοργάνωση. Η αθλήτρια ξεπέρασε τα 1,86 μ. και στη συνέχεια δεν μπόρεσε να περάσει το 1,90 μέτρα.

Από τις πλέον επιτυχημένες παρουσίες της ελληνικής ομάδας ήταν η Δήμητρα Γναφάκη. Αγωνίστηκε στον ημιτελικό των χαμηλών εμποδίων, όπου πέτυχε 56.14 και ήταν η 13η στο σύνολο. Παράλληλα, ο χρόνος της αποτέλεσε ατομικό ρεκόρ και την έφερε στην τρίτη επίδοση όλων των εποχών στη χώρα. Η Γναφάκη είχε βελτιώσει το ατομικό της ρεκόρ και στον προκριματικό (56.45).

Στους τελικούς μετείχαν ακόμη: 9η 13,54 μ./13.71 μ. Σπυριδούλα Καρύδη Τριπλούν και 12η 56,10 μ./58.13 μ. Χρυσούλα Αναγνωστοπούλου Δισκοβολία. Η ομάδα 4Χ100 μ. ήταν 10η (39.11) με τους Κώστα Ζήκο, Θοδωρή Βροντινό, Παναγιώτη Τριβυζά και Γιάννη Νυφαντόπουλο. Στα 20 χλμ. βάδην η Χριστίνα Παπαδοπούλου ήταν 12η με 1.35.19.

Στους αγώνες μετείχαν 1.386 αθλητές και αθλήτριες από 48 χώρες.