90 χρόνια Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα: Η «χρυσή» οχταετία του ελληνικού στίβου (1998-2006)

Με την πολυπληθέστερη αποστολή στην ιστορία της συμμετείχε η χώρα μας στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα του 1998 στη Βουδαπέστη. Διοργάνωση-σταθμός για τον ελληνικό στίβο, με τρία μετάλλια και πολλά νέα πρόσωπα στο προσκήνιο.

1998 Βουδαπέστη (18-23 Αυγούστου)
Ελληνικές
συμμετοχές: 49 (31 άνδρες, 18 γυναίκες)
Μετάλλια: 3 (1-0-2)

Όλγα Βασδέκη

Η χώρα μας κατέκτησε ένα χρυσό και δύο χάλκινα μετάλλια και είχε συνολικά 14 παρουσίες σε τελικούς. Διόλου άσχημα. Κι όλα αυτά μόλις ένα χρόνο από το παγκόσμιο της Αθήνας που συνέβαλε στην άνθιση του ελληνικού στίβου.

Το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα του 1998 ήταν η διοργάνωση της Όλγας Βασδέκη, αφού εκεί πήρε το πρώτο της χρυσό μετάλλιο, δύο χρόνια μετά την πέμπτη θέση στην Ατλάντα και ένα από την τέταρτη στο Παγκόσμιο της Αθήνας. Η 25χρονη “προσγειώθηκε” στα 14,55 μ. και έγινε η δεύτερη νικήτρια στην ιστορία του αγωνίσματος, αφού το τριπλούν εντάχθηκε στο πρόγραμμα της διοργάνωσης το 1994. Η Ελλάδα ταξίδεψε στη Βουδαπέστη με δυο αθλήτριες στο αγώνισμα, αφού παρούσα στον τελικό ήταν και η δεύτερη Βολιώτισσα του ελληνικού στίβου, η Βούλα Τσιαμήτα, η οποία ήταν ένατη με 13,90 μέτρα. Η Τσιαμήτα στον προκριματικό είχε πετύχει 14,23 μ., επίδοση που ήταν ρεκόρ της.

Η Βουδαπέστη ήταν η πόλη όπου ξεκίνησε η κυριαρχία της Κατερίνας Θάνου στους δρόμους ταχύτητας, αφού κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο με 10.87 (2,0), επίδοση που αποτέλεσε πανελλήνιο ρεκόρ. Και στον ημιτελικό πέτυχε ρεκόρ με 10.92, ενώ στον προκριματικό είχε πετύχει 11.04. Στο βάθρο των νικητών ανέβηκε και ο Χάρης Παπαδιάς, που ήταν τρίτος στα 100 μ. με 10.17, σε μια κούρσα όπου ο Ντάρεν Κάμπελ τερμάτισε σε 10.04 και έκανε ρεκόρ διοργάνωσης και ο επίσης Βρετανός Ντουέιν Τσέιμπερς έπεσε οριακά μπροστά από τον Έλληνα (10.17). Ο Παπαδιάς έγινε γνωστός στη διεθνή σκηνή το 1997 με την εντυπωσιακή επικράτηση του στο παγκόσμιο κλειστού του Παρισιού.

Η τετράδα των Αλέξη Αλεξόπουλου, Αλέξανδρου Γενοβέλη, Γιώργου Παναγιωτόπουλο και Χάρη Παπαδιά έμεινε στην ιστορία ως εκείνη που χάρισε στη χώρα μας, την καλύτερη παρουσία σε μεγάλη διοργάνωση στη σκυτάλη 4Χ100 μέτρα. Οι τέσσερις σπρίντερ τερμάτισαν σε 39.07 στον τελικό της διοργάνωσης και κατέλαβαν την τέταρτη θέση.

Πολύ καλή παρουσία πραγματοποίησε και η 4Χ100 μ. των γυναικών με τις Μαρία Τσώνη, Κατερίνα Κόφφα, Γιώτα Κουτρούλη και Κατερίνα Θάνου να τερματίζουν 5ες με 44.32.

Ο Δημήτρης Κοκότης ήταν πέμπτος στον τελικό του ύψους με 2,30 μ. και η Κατερίνα Βόγγολη κατέλαβε την ίδια θέση στη δισκοβολία με 63,56 μέτρα. Στη Βουδαπέστη “άνοιξε” ο λογαριασμός της…αγωνιστικής κόντρας που είχαν για πολλά χρόνια η Κατερίνα Βόγγολη με την Τασούλα Κελεσίδου. Το νυν μέλος του διοικητικού συμβουλίου του ΣΕΓΑΣ, παρότι είχε ανοίξει τη χρονιά στο Χάλε με βολή στα 66,14 μ., στην Ουγγαρία κατέλαβε την έβδομη θέση με 62,95 μέτρα.

Στους τελικούς των αγωνισμάτων τους μετείχαν ακόμη οι: Χρήστος Πολυχρονίου (σφυροβολία – 77,97 μ.), Νίκη Μπακογιάννη (ύψος – 1,89 μ.), Μιρέλα Μανιάνι (ακοντισμός – 58,65 μ.), Κώστας Κουκοδήμος (μήκος – 7,77 μ.) και Στέλλα Τσικούνα (δισκοβολία – 57,07 μ.).

Στη Βουδαπέστη η Μαρία Πολύζου πέτυχε πανελλήνιο ρεκόρ στον μαραθώνιο με 2.33.40 και κατέλαβε την 13η θέση και ο Νίκος Πολλιάς την 21η στους Άνδρες με 2.16.36.

Στη διοργάνωση τους Ουγγαρίας έκανε την πρώτη του εμφάνιση σε Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα στα 400 μ., ο Κώστας Κεντέρης, στην προτελευταία του χρονιά στο αγώνισμα. Ο αθλητής πέτυχε 45.74 και έμεινε στην ουσία για μία θέση εκτός τελικού. Ντεμπούτο στη διοργάνωση έκανε και ο 22χρονος τότε Άγγελος Παυλακάκης, που έτρεξε τα 100 μ. σε 10.43 στον ημιτελικό, ένα χρόνο μετά το 10.11 στο Παγκόσμιο της Αθήνας.

2002 Μόναχο (6-11 Αυγούστου)
Ελληνικές συμμετοχές
: 53 (24 άνδρες, 29 γυναίκες)
Μετάλλια: 6 (4-0-2)

Δίχως αμφιβολία η πιο επιτυχημένη παρουσία ελληνικής ομάδας σε μεγάλη διοργάνωση. Δεν ήταν μόνο τα έξι μετάλλια και οι 53 παρουσίες, αλλά η δυναμική που είχε αποκτήσει ο ελληνικός στίβος και τον έφερνε στις υπερδυνάμεις της Ευρώπης.

Στις 9 Αυγούστου ο χρόνος σταμάτησε στα 19.85. Αυτή η επίδοση έδωσε στον Κώστα Κεντέρη το χρυσό μετάλλιο στα 200 μέτρα. Έγινε έτσι ο πρώτος αθλητής στο αγώνισμα με διαδοχικό χρυσό σε Ολυμπιακούς, Παγκόσμιο και Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα. Παράλληλα πέτυχε ρεκόρ διοργάνωσης και Πανελλήνιο ρεκόρ, ενώ έγινε ο δεύτερος Ευρωπαίος όλων των εποχών στο αγώνισμα. Ο Κεντέρης με το επιβλητικό τρέξιμο του δεν αμφισβητήθηκε σε κανένα σημείο της κούρσας. Στην πραγματικότητα δεν αμφισβητήθηκε σε κανένα σημείο της διοργάνωσης. Στο Μόναχο ήταν η πρώτη φορά που ο νικητής στα 200 μ. πετύχαινε επίδοση κάτω από 20.00.

«Τρέχω όσο πρέπει» είχε πει ο Κεντέρης μετά τον ημιτελικό, που ήξερε τις δυνάμεις του και δεν επέτρεψε στον εαυτό του να κάνει οποιοδήποτε λάθος που θα του στερούσε το χρυσό.

Με χρυσά γράμματα έγραψε το όνομα της και η Μιρέλα Μανιάνι, που ήταν πρώτη στον ακοντισμό με 67,47 μ. με διαφορά τριών και πλέον μέτρων από την επόμενη αθλήτρια. Η εντυπωσιακή ρίπτρια στο Μόναχο είχε ήδη καθιερώσει το όνομα της στην κορυφή του αγωνίσματος και αποτελούσε μία από τις κορυφαίες αθλήτριες του κόσμου.

Στο ίδιο αγώνισμα, την πέμπτη θέση κατέλαβε η Αγγελική Τσιολακούδη με 63.14, επίδοση που ήταν ατομικό της ρεκόρ.

Τη μεγαλύτερη διάκριση της καριέρας της κατέγραψε στο Μόναχο η Κατερίνα Βόγγολη, «χρυσή» στη δισκοβολία με 64,31 μέτρα. Η κόντρα με την Κελεσίδου τις έφερε αμφότερες στο βάθρο με την Θεσσαλονικιά να κατακτά το χάλκινο μετάλλιο με 63,92 μ.. σε έναν αμφίρροπο τελικό.

Η Κατερίνα Θάνου ήταν η γρηγορότερη γυναίκα της διοργάνωσης με 11.10 σε έναν τελικό όπου έγινε με βροχή και επηρέασε τις αθλήτριες που μετείχαν στο αγώνισμα. Η κορυφαία Ελληνίδα σπρίντερ είχε ήδη στο παλμαρέ της μια σειρά από μεγάλες νίκες και η επικράτηση στο Μόναχο ήταν μία ακόμη σημαντική για εκείνη.

Η 7η Αυγούστου ήταν μια βροχερή ημέρα στο Μόναχο, που έφερε όμως τέσσερα μετάλλια στην ομάδα μας. Πλην της Θάνου και των δύο κοριτσιών στη δισκοβολία, στο βάθρο ανέβηκε την ίδια ημέρα και ο Αλέξανδρος Παπαδημητρίου. Ο κάτοχος του πανελληνίου ρεκόρ έστειλε τη σφύρα στα 80,21 και πανηγύρισε μέσα στη βροχή το σημαντικότερο μετάλλιο της καριέρας του.

Ο Περικλής Ιακωβάκης ήταν πέμπτος στα 400 μ. εμπ. με 48.99, ενώ στον τελικό έτρεξε και η ομάδα 4Χ400 μ. των Ανδρών με τους Στέλιο Δημότσιο, Τάσο Γκούση, Γιώργο Οικονομίδη και Περικλή Ιακωβάκη να διανύουν την απόσταση σε 3.04.26, Στους τελικούς των αγωνισμάτων τους μετείχαν ακόμη οι: Στέλλα Πιλάτου (6η μήκος – 6,58 μ.), Αρετή Αμπατζή (6η δισκοβολία – 61,49 μ.), Άρης Γκαβέλας (6ος 100 μ. – 10.36), Πηγή Δεβετζή (7η τριπλούν – 14,15μ.), Αλεξάνδρα Παπαγεωργίου (7η σφυροβολία – 66,49 μ.), Κώστας Ζαλαγκίτης (8ος τριπλούν – 16,62 μ.), Δήμητρα Ντόβα, Χαρά Μπουντά, Μαρία Παπαδοπούλου, Χρυσούλα Γκουντενούδη (8ες 4Χ400 μ. – 3.37.38) και Εύη Τσάμογλου (12η σφυροβολία – 64,19 μ.).

2006 Γκέτεμποργκ (7-13 Αυγούστου)

Ελληνικές συμμετοχές: 38 (17 άνδρες, 21 γυναίκες)

Μετάλλια: 3 (1-2-0)

Δύο χρόνια από τους Ολυμπιακούς Αγώνες της Αθήνας η χώρα μας διατηρεί – για λίγο – ακόμη τη δυναμική της. Μεγάλη φουρνιά αθλητών και αθλητριών ολοκλήρωσαν την πορεία τους στην Αθήνα και η αποχώρηση τους δημιούργησε κενά σε πολλά αγώνισμα. Η Ελλάδα ταξίδεψε στο Γκέτεμποργκ με μεγάλη ομάδα με δυνατά ονόματα και κατέκτησε τρία μετάλλια. Η εμφατική παρουσία του Περικλή Ιακωβάκη χάρισε στη χώρα μας ένα ακόμη χρυσό μετάλλιο. Ο “χάλκινος” παγκόσμιος πρωταθλητής του 2003 διένυσε τα 400μ. εμπόδια σε 48.46 και έφτασε εύκολα στην πρώτη θέση.

Στο βάθρο των νικητριών ανέβηκε και η «χρυσή» Ολυμπιονίκης της Αθήνας, Φανή Χαλκιά, που ήταν δεύτερη με 54.02. Παρ’ ότι έδειχνε να ελέγχει την κούρσα στα τελευταία μέτρα, δεν είχε τις απαραίτητες δυνάμεις κι έτσι γνώρισε την ήττα από τη Γεβιένινα Ισάκοβα (53.93). Το δίδυμο Δεβετζή – Λεμπέντεβα κυριαρχούσε την εποχή εκείνη, αφού ήταν οι δύο που ξεχώριζαν στις μεγάλες διοργανώσεις. Έτσι έγινε και στη Σουηδία. Η Ρωσίδα αναδείχθηκε νικήτρια με 15,15 μ. και η Ελληνίδα ακολούθησε με το άλμα στα 15,05 μ. σε έναν αγώνα με εναλλαγές.

Στο έπταθλο η Ρούλα Στρατάκη πραγματοποίησε την καλύτερη παρουσία Ελληνίδας στο αγώνισμα, αφού ήταν ένατη με 6.145 β., στην πιο παραγωγική σεζόν της καριέρας της με τέσσερις αγώνες πάνω από 6.000 β. και πανελλήνιο ρεκόρ στην έναρξη της περιόδου (6.235). Πολύ κοντά σε πρόκριση στον τελικό των 100 μ. είχε βρεθεί και η Γωγώ Κοκλώνη ,που έμεινε ένατη στον ημιτελικό των 100 μ. με 11.29.

Στους τελικούς των αγωνισμάτων τους μετείχαν ακόμη: Μηνάς Αλοζίδης (7ος 400 μ. εμπ.- 49.61), Λούης Τσάτουμας (8ος μήκος – 7,84 μ.), Τάσος Γκούσης (8ος 200 μ. – 20.94), Δημήτρης Ρέγας (8ος 400. – 46.23), Αλεξάνδρα Παπαγεωργίου (9η σφυροβολία – 67.95 μ.), Μαρία Πρωτοπαππά (9η 5.000 μ. – 15.22.13), Πηγή Δεβετζή (10η μήκος – 6,41 μ.) και Στέργιος Νούσιος (12ος μήκος – 7,34).

Στο Γκέτεμποργκ έκλεισε το κεφάλαιο «αθλητισμός» για έναν από τους σπουδαιότερους Έλληνες αθλητές, τον Χρήστο Μελέτογλου. Μάλιστα, τα μέλη της αποστολής είχαν οργανώσει για τον νυν τεχνικό διευθυντή της ομοσπονδίας αποχαιρετιστήρια εκδήλωση.

Το Γκέτεμποργκ ήταν η τελευταία διοργάνωση μιας λαμπρής εποχής για τον ελληνικό στίβο. Η μεταολυμπιακή περίοδος έβαλε τον ελληνικό στίβο σε περίοδο ύφεσης, ακριβώς γιατί πολλοί αθλητές ολοκλήρωσαν την καριέρα τους.

Η Σουηδία διοργάνωσε για δεύτερη φορά τη διοργάνωση – η 1η το 1958 στη Στοκχόλμη – και μετείχαν σε αυτήν 1.253 αθλητές και αθλήτριες από 48 χώρες.