90 χρόνια Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα: Από τον Τσάτουμα στις Κυριακοπούλου και Στεφανίδη (2010-2014)

Ο ελληνικός στίβος έχει μπει από καιρό σε νέα εποχή. Η ομάδα του 2010 αποτελείται μια από νεαρούς και νεαρές αθλήτριες, που έχουν τα φόντα τα διεκδικήσουν καλές παρουσίες στο μέλλον.

Το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα της Βαρκελώνης ωστόσο είναι το πρώτο από το 1990, στο οποίο η χώρα μας δεν καταφέρνει μπει στον πίνακα των μεταλλίων.

2010 Βαρκελώνη 27/7-1/8

Ελληνικές συμμετοχές: 28 (17 άνδρες – 11 γυναίκες)

Μετάλλια: –

Ο Περικλής Ιακωβάκης, ο Λούης Τσάτουμας, ο Κώστας Φιλιππίδης, η Αλεξάνδρα Παπαγεωργίου είναι η σύνδεση της ομάδας με την …προηγούμενη εποχή, καθώς είναι μόνο ορισμένοι από εκείνους που αγωνίστηκαν πριν από τέσσερα χρόνια στο Γκέτεμποργκ. Στη Βαρκελώνη ξεκινάει η πορεία πολλών σπουδαίων: Κώστας Δουβαλίδης, Λυκούργος Τσάκωνας, Κώστας Μπανιώτης εκκινούν από την Ισπανία μια διαδρομή που θα διαρκέσει πολλά χρόνια.

Ο Λούης Τσάτουμας.

Ο Περικλής Ιακωβάκης για μία ακόμη φορά σηκώνει στις πλάτες του την ελληνική ομάδα καταλαμβάνοντας την 5η θέση στα 400 μ. εμπ. με 49.38.

Ο Λούης Τσάτουμας είναι ήδη ένα από τα δυνατά ονόματα στο μήκος (ένα από τα φαβορί για μετάλλιο στο Πεκίνο και φιναλίστ στη διοργάνωση του Γκέτεμποργκ). Στη Βαρκελώνη ταξίδεψε με 8,26 μ. στα πόδια του και κατέλαβε την 6η θέση στον τελικό με 8,09 μ. (8,17 μ. στον προκριματικό).

Στον τελικό των 200 μ. έτρεξε ο Λουκούργος Τσάκωνας, όπου τερμάτισε στην 7η θέση με 20.90. Ο αθλητής είχε καλή πορεία στη διοργάνωση, αφού στους δύο πρώτους γύρους πέτυχε 20.74 και 20.75.

O Κώστας Μπανιώτης προτούι κάνει ντεμπούτο σε Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα το 2010, αγωνίστηκε στους Ολυμπιακούς του 2008, το Παγκόσμιο του 2009 και κατέκτησε μετάλλιο στους Μεσογειακούς της ίδιας χρονιάς. Η διεκδίκηση μιας καλής εμφάνισης στη Βαρκελώνη ήταν στόχος και επιτεύχθηκε. Πέρασε με 2,26 μ. από τον προκριματικό και έπειτα κατέλαβε την 8η θέση στον τελικό με 2,23 μέτρα.

Δύο μέλη της ομάδας του 2010 θα είναι φέτος στη διοργάνωση της Ρώμης. Ο Κώστας Δουβαλίδης και ο Δημήτρης Τσιάμης μετράνε αρκετές συμμετοχές στο βιογραφικό τους. Αμφότεροι ξεκίνησαν το ταξίδι τους το 2010 στη Βαρκελώνη. Ο Δουβαλίδης πέτυχε 13.80 στον προκριματικό των 110 μ. εμπ. και o Δημήτρης Τσιάμης (ΟΣΦΠ) σημείωσε 16,98 μ στον προκριματικό και 16,31 μ. για να καταλάβει την 13η θέση. Η Ελένη Φιλάνδρα έκανε μία από τις καλύτερες κούρσες στη ζωή της ξεπέρασε τον εαυτό της και με 2.00.88 στα ημιτελικά κατέλαβε την 12η θέση στο σύνολο. Η αθλήτρια άλλες δύο φορές στην καριέρα της, κατάφερε να τρέξει γρηγορότερα από το 2.00.88 της Βαρκελώνης.

Στον τελικό των αγωνισμάτων τους μετείχαν ακόμη οι Αντωνία Στεργίου (8η ύψος – 1,92 μ,), Αθανασία Πέρρα (10η 13,83 μ., 14.25 μ. στον προκρματικό- τριπλούν).

2012 Ελσίνκι (27/7-1/8)

Ελληνικές συμμετοχές: 24 (13 άνδρες – 11 γυναίκες)

Μετάλλια: 1 (0-0-1)

Η Νικόλ Κυριακοπούλου. (EUROKINISSI)

Το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα του 2012 επέστρεψε για τρίτη φορά στο Ελσίνκι (1971, 1994 οι προηγούμενες), δύο χρόνια μετά τη Βαρκελώνη. Η απόφαση για διεξαγωγή των αγώνων ανά δύο χρόνια είχε παρθεί από καιρό και έκτοτε το ευρωπαϊκό πρωτάθλημα διεξάγεται εναλλάξ χρονιές με το Παγκόσμιο. Ανά τέσσερα χρόνια συμπίπτει με τους Ολυμπιακούς Αγώνες με όποιες συνέπειες μπορεί να έχει αυτό.

Η χώρα μας πήρε μέρος στη διοργάνωση με 24 αθλητές και αθλήτριες και κατέκτησε ένα μετάλλιο με τη Νικόλ Κυριακοπούλου. Η πρωταθλήτρια του επί κοντώ είχε ήδη καταγράψει μια σειρά από καλές εμφανίσεις και στο Ελσίνκι επισφράγισε την καλή της κατάσταση κατακτώντας το χάλκινο μετάλλιο, το πρώτο της σε μεγάλη διοργάνωση με άλμα στα 4,60 μέτρα. Μία χρονιά νωρίτερα η αθλήτρια είχε βρεθεί στον τελικό του παγκοσμίου πρωταθλήματος στη Νταεγκού. Κατέλαβε μάλιστα την όγδοη θέση αγωνιζόμενη με πνευμονία!

Το επί κοντώ είχε αρχίσει ήδη να εξελίσσεται ως το αγώνισμα που θα σήκωνε στις πλάτες του τον ελληνικό στίβο για τα επόμενα χρόνια. Πέραν της Κυριακοπούλου, σπουδαία διάκριση πέτυχε και ο Κώστας Φιλιππίδης, ο οποίος ήταν πέμπτος στους Άνδρες με 5,72 μέτρα. Ο Περικλής Ιακωβάκης πιστός στο ραντεβού του με τις καλές παρουσίες στους σημαντικούς αγώνες, τρέχει σε έναν ακόμη τελικό και τερματίζει στην όγδοη θέση με 50.57.

Μια από τις σημαντικότερες διακρίσεις της καριέρας τους πέτυχαν η Νίκη Πανέττα και η Αθανασία Πέρρα, που ήταν έκτη και έβδομη στο τριπλούν αντίστοιχα με την ίδια επίδοση, 14,23 μέτρα. Στο τελικό των ψηλών εμποδίων συμμετείχε ο Κώστας Δουβαλίδης, που ήταν 8ος με 13.59 (13.37 στον ημιτελικό – νέο πανελλήνιο ρεκόρ, 13.57), η Σάβα Λίκα στον ακοντισμό (9η 56,25 μ.) και ο Δημήτρης Τσιάμης (9ος 16,52 μ.). Καλές παρουσίες πραγματοποίησαν ακόμη οι Έλενα Φιλάνδρα (9η 800 μ., 2.02.37), Μαρία Μπελιμπασάκη (10η 200 μ. με 23.31 (ημ.)/23.55), Τόνια Στεργίου (11η ύψος, 1,80 μ.).

Η διαδρομή της Βούλας Παπαχρήστου σε Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα ξεκίνησε το 2012 στο Ελσίνκι έχοντας ωστόσο νωρίτερα την εμπειρία της συμμετοχής σε δύο Παγκόσμια Πρωταθλήματα (2009, 2011), όμως, έχασε το πρωτάθλημα του 2010. Η αθλήτρια κατέλαβε την 11η θέση με 13,89 μ. και έχασε την ευκαιρία να διεκδικήσει ακόμη και ένα μετάλλιο δεδομένου του ότι στον προκριματικό είχε πετύχει 14,35 μ. και το μετάλλιο έκλεισε στα 14,36 μέτρα.

Μία από τις άτυχες στιγμές για την ελληνική ομάδα ήταν η ακύρωση του Λυκούργου Τσάκωνα στα 200 μέτρα. Παρότι στον ημιτελικό έκανε εμφάνιση που τον έβαζε στην τελική οχτάδα, ακυρώθηκε καθώς πάτησε την εσωτερική γραμμή του διαδρόμου του. Νωρίτερα στον προκριματικό είχε πετύχει 20.73.

Η Κατερίνα Στεφανίδη ήταν στο Ελσίνκι και μετείχε στον τελικό του επί κοντώ, ωστόσο δεν κατατάχθηκε καθώς ήταν άκυρη στα 4,10 μέτρα. Αυτό ήταν το μοναδικό Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα στο οποίο δεν πήρε μετάλλιο!

2014 Ζυρίχη (12-17/8)

Ελληνικές συμμετοχές: 26 (14 άνδρες – 12 γυναίκες)

Μετάλλια 2 (0-2-0)

Η Κατερίνα Στεφανίδη,

Ο Λούης Τσάτουμας και η Κατερίνα Στεφανίδη ήταν τα κεντρικά πρόσωπα του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος στη Ζυρίχη, που έγινε στο πανέμορφο Letzigrund με τους 31 προβολείς να καθηλώνουν τους αγωνιζόμενους. Η 22η έκδοση του Ευρωπαϊκού είχε αρκετές καλές στιγμές για την ελληνική ομάδα. Συνολικά έξι πρωταθλητές και πρωταθλήτριες μας έφτασαν στους τελικούς των αγωνισμάτων τους στο σύνολο των 1.334 αθλητές από 50 χώρες.

Ο Τσάτουμας στη Ζυρίχη έφτασε στο δεύτερο σκαλί του βάθρου με άλμα στα 8,15 μ., κατακτώντας στον ανοιχτό στίβο ένα μετάλλιο σε μεγάλη διοργάνωση, το οποίο έλειπε από τη συλλογή του.

Η ασταμάτητη πορεία της Κατερίνας Στεφανίδη ξεκίνησε στη Ζυρίχη. Για την ακρίβεια κάποιους μήνες νωρίτερα. Στη διάρκεια του έτους, έκανε 22 αγώνες και βελτίωσε επτά φορές το ρεκόρ της με αποκορύφωμα το 4,71 μ. στο Μονακό περίπου τρεις εβδομάδες πριν από τη Ζυρίχη. Η Στεφανίδη το 2014 κατάφερε να βάλει τις βάσεις μιας λαμπρής πορείας. Στον τελικό ξεπέρασε τα 4,60 μ. και έχασε από την Αντζέλικα Σιντόροβα, που πέρασε τα 4,65 μέτρα.

Στο ίδιο αγώνισμα, η Νικόλ Κυριακοπούλου ξεπέρασε τα 4,35 μ. και ήταν έβδομη. Στο αντίστοιχο αγώνισμα των Ανδρών, ο Κώστας Φιλιππίδης ξεπέρασε τα 5,60 μ. (7ος), ενώ ο Δημήτρης Τσιάμης ήταν 10ος στο τριπλούν με 16,39 μ..

Πολύ σπουδαία εμφάνιση πραγματοποίησε ο Λυκούργος Τσάκωνας, που ήταν έβδομος στα 200 μ. με 20.53 (-1,6) έχοντας τρέξει στους προηγούμενους γύρους σε 20.64 και 20.40.

Στους απευθείας τελικούς των αγωνισμάτων τους, ο Αλέξανδρος Παπαμιχαήλ ήταν 13ος στα 50 χλμ. βάδην με 3:49.58 και η Αντιγόνη Ντρισμπιώτη 24η στα 20 χλμ, βάδην με 1:35.54.